Cascadia Cup Registration

Please leave a comment that you would like to register for Cascadia Cup and we will put you on the list.  We will not be doing pay pal for registration so you will have to pay Isaac, Greg or Dennis in advance or make arrangements with one of them if you live out of town.  You must register and pay before 9/18 so we can make and finalize the bracket beforehand.

 

1. Greg Dunlap

2. Nicole Anne Reik

3. Dennis Brenhaug

4. Eric Hill

5. Jeff Gagnon

6. Colin Urban

7. Thomas Urban

8. Cayle George

9.  Chris Coyle

10. Aaron Rito

11. Jason Nagy

12. John Fujita

13. Kris Fast

14. Chad Bruhaug

15. Shawn Haley

16. Keith Elwin

17. Kane MacAniff

18. Mike Mahaffey

19. Andy Cobb

20. Noah Davis

21. J Allard

22. Emma Eichhorn

23. Erik Graciosa

24. Pirate Mike

25. Anthony Rice

26.  Jeff Hart

 

Cascadia Cup 2014

Sat 9/20/14

Cbar
2880 SE Gladstone St
Portland, OR 97202
(503) 230-8808

$25 entry.  We dropped the entry price down this year

Qualifying Starts at 11:30am

Doors open at 10am and warmup is from 10:00 – 11:30.

4 player games. 7 Rounds. 4, 2, 1, 0 scoring. Top 16 move on to the Finals. READ MORE

Cbar Results – 8/5/2014

photo

1) Greg Dunlap
2) Aaron Rito
3) Kane MacAniff
4) Keith Bloom
5) Cassie Weiss
6) Andy Cobb
6) Noah Davis
6) Pat Castaldo
9) Emma Eichhorn
9) Jeff Hart
9) Zoe Vrabel
12) Chad Darnell
12) Dave Morell
12) Jason Nagy
12) Kris Fast
12) Mathew Peterson
17) Anthony Rice
17) Brandon Smith
17) Dennis Brenhaug
17) Nathan Mayo
17) Paige Atkinson
17) Paul Shaffer
23) Chris Sly
23) Isaac Ruiz
23) Jada Clements
23) Jake McGhee
23) Jeff Rogers
23) Nathan Doom
29) Alanna Hylton
29) Eric Hill
29) Kevin Kerr

Bare Bones Results – 7/29/2014

1st Jake McGhee
2nd Andy Cobb
3rd Nathan Stellhorn
4th Aaron Rito
5th Nathan Mayo
5th Emma Eichhorn
7th Mathew Peterson
7th Pat Castaldo
9th Paul Schaffer
9th Greg Dunlap
9th Talasen Darnell
9th Rob Timberlake
13th Zoe Vrabel
13th Todd Robinett
13th Eric Hill
13th Kris Fast
17th Ben Pownall
17th Kevin Kerr
17th Anthony Rice
17th Chad Darnell
17th Noah Poole
17th John Fujita
17th Chris Rhodes
17th Jason Nagy
25th Christina Jorge
25th Kane MacAniff
25th Jeff Hart

Bottles Results

Double Elimination
Brackelope Live: http://live.brackelope.com/t/5qpkm
10471436_926672166404_7680312914696622248_nBracket Placement: Random
Arena Draws: Balanced

24 Players
46 Matches
5 Arenas

Results
1 Noah Davis
2 Isaac Ruiz
3 Emma Eichhorn
4 Kris Fast
5 Paul Kalk
5 Eric Hill
7 Paul Schaffer
7 Jeff Rogers
9 Nathan Mayo
9 Chris Coyle
9 Greg Dunlap
9 Chad Darnell
13 Paige Atkinson
13 Bob Rosingana
13 Mathew Peterson
13 Anthony Rice
17 Aaron Rito
17 Kane MacAniff
17 Mindy Bert
17 Andy Cobb
17 Jason Scott
17 Talasen Darnell
17 Jeff Hart
17 Chris Rhodes
READ MORE

MFP Results

photo photo

Ship Ahoy 7/1Results

Double Elimination
Brackelope Live: http://live.brackelope.com/t/sxvtf
Bracket Placement: Random
Arena Draws: Balanced

30 Players
59 Matches
10 Arenas

Results
1 Zoe Vrabel
2 Dave Dimoff
3 Aaron Nelson
4 Chad Darnell
5 Andy Cobb
5 Anthony Rice
7 Aaron Rito
7 Kane MacAniff
9 Greg Dunlap
9 Mike Smith PDX
9 Bill Lascher
9 Jason Scott
13 Mathew Peterson
13 Chris Coyle
13 Kevin Kerr
13 Jeff Hart
17 David Morell
17 Zoe Winte
17 Kris Fast
17 Alanna Hylton
17 Dennis Brenhaug
17 Nathan Mayo
17 Nathan Stellhorn
17 Keith Bloom
25 Pat Castaldo
25 Andy Burton
25 Paul Schaffer
25 J Allard
25 Jeff Rogers
25 Jake McGhee READ MORE

Last One Standing results

MAIN TOURNAMENT
1 Aaron Nelson
2 Mathew Peterson
3 Pirate Mike
4 Nate Stellhorn
5 Greg Dunlap
6 Kane MacAniff
7 Kevin Birrell
8 Carmen Barone
9 Chad Darnell
10 Bill Lascher
11 Jason Nagy
12 Jeff Hart
13 Paul Shaffer
14 Zoe Vrabel
15 Aaron Rito
16 Christina Jorge
17 Isaac Ruiz
18 Steve Montgomery
19 Jarret Brown
20 Anthony Rice
21 Hannah Keegan
22 Emma Eichhorn
23 Nicole Anne Reik
24 Amanda Kunzi
25 Dave Morell
26 Talasen Darnell
27 Dylan Britton
28 Jeff Gagnon
29 Andy Cobb
33 Chad Parker
33 Deborah Zahler
33 CJ Longhammer
33 Jeff Lothman
34 Zoe Winter
35 Kris Fast
SIDE TOURNAMENT
1 Greg Dunlap
2 Aaron Nelson
3 Anthony Rice
4 Jeff Hart
5 Bill Lascher
6 Steve Montgomery
7 Pirate Mike
8 Nicole Anne Reik
9 Jason Nagy
10 Kris Fast
11 Nate Stellhorn
12 Carmen Barone
13 Kevin Birrell
14 Kane MacAniff
15 Isaac Ruiz
16 Mathew Peterson
17 Deborah Zahler
18 Amanda Kunzi
19 Dave Morell
20 Aaron Rito

Belmont Inn 6/24 Results

Double Elimination
Bracket Placement: Random
Arena Draws: Balanced

30 Players
58 Matches
6 Arenas

Results
1 Noah Davis
2 Aaron Rito
3 Andy Cobb
4 Jason Nagy
5 J Allard
5 Zoe Vrabel
7 Chris Coyle
7 John Fujita
9 Kane MacAniff
9 Mathew Peterson
9 Mike Smith PDX
9 Nathan Stellhorn
13 Isaac Ruiz
13 Jake McGhee
13 Kris Fast
13 Paul Schaffer
17 Dan Zimmerman
17 Keith Bloom
17 Erik Graciosa
17 David Morell
17 Jason Scott
17 Jeff Hart
17 Emma Eichhorn
17 Alanna Hylton
25 Greg Dunlap
25 Bob Rosingana
25 Joe Kiniry
25 Zoe Winter
25 Talasen Darnell
25 Christina Jorge

Arenas
Indy 500 (11 plays) (9:55 average time)
Lord Of The Rings (9 plays) (15:26 average time)
Medieval Madness (12 plays) (10:30 average time)
Metallica (9 plays) (11:09 average time)
Mustang (11 plays) (10:27 average time)
Road Show (6 plays) (8:55 average time)

Most Wins (Over All)
Andy Cobb (7)

Most Wins (Elim. Bracket)
Andy Cobb (6)

Tournament created with Brackelope: Tournament Builder

Slingshot Lounge Results 6/3/2014

1 Paul Kalk
2 Andy Cobb
3 Aaron Nelson
4 Jason Nagy
5 Keith Bloom
5 August Lampros
7 Zoe Vrabel
7 Nathan Stellhorn
9 Kevin Kerr
9 Greg Dunlap
9 Alanna Hylton
9 David Morell
13 Chris Rhodes
13 Kane MacAniff
13 Todd Robinett
13 Jeff Hart
17 Bill Lascher
17 Paul Schaffer
17 Mathew Peterson
17 Paige Atkinson
17 Aaron Rito
17 John Fujita
17 Molly Atkinson
17 Jaime Rodriguez
25 Nathan Mayo
25 Pat Castaldo
25 Mike Smith Pdx
25 Christina Jorge